اخبار برگزیده

کد خبر:116756
پ
در نشست تیم کارشناسی ایمیدرو با مسئولان آذربایجان غربی مطرح شد

اعلام اقدامات و برنامه های ۵گانه ایمیدرو در آذربایجان غربی / شناسایی ۴۰ محدوده امیدبخش اکتشاف

در نشست تیم کارشناسی ایمیدرو با مسئولان آذربایجان غربی، اقدامات و برنامه های این سازمان در استان آذربایجان غربی را اعلام شد.

در نشست تیم کارشناسی ایمیدرو با مسئولان آذربایجان غربی، اقدامات و برنامه های این سازمان در استان آذربایجان غربی را اعلام شد.

*** برنامه‌های ایمیدرو برای استان آذربایجان غربی

به گزارش معدن پرس، سعید پیرمرادی مدیر دفتر صنایع معدنی ایمیدرو و رئیس تیم فنی و کارشناسی اعزامی این سازمان به آذربایجان غربی، در نشست بررسی فنی و اقتصادی زمینه های سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی استان ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:

ایمیدرو طی تفاهم نامه منعقده با استانداری آذربایجان غربی، فعالیت های خود را در زمینه اکتشاف، زیرساخت ها، عناصر نادرخاکی، گوهر سنگ ها، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و غیره پیگیری و در حال انجام آن است.
در بخش اکتشاف با موانعی مواجه شده ایم که نیازمند همگرایی سازمان های مرتبط با صدور مجوز پروانه اکتشاف در محدوده های امیدبخش حاصل شده هستیم تا بتوانیم بخش اکتشاف را به عنوان گام نخست زنجیره بخش معدن و صنایع معدنی پیش ببریم.

وی در ادامه افزود:

وضعیت کنونی مواد معدنی برای همه مشخص است اما در صورتی که بخواهیم سرمایه گذاری و توسعه در بخش معدن انجام بدهیم و وضعیت آتی را روشن کنیم، باید از حلقه نخست شروع کرده و اکتشافات را پیش ببریم که در این میان اطلاعات جدید و مکفی می تواند چراغ راه آینده باشد.
با توجه به اقدامات کارشناسی انجام شده، طرح احداث سنگبری در این استان توجیه اقتصادی نداشته و درنتیجه طرح احداث کارخانه فروسیلیس، جایگزین این طرح می شود.

طرح مذکور، با توجه به برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام تا ۱۴۰۵ و درنتیجه کمبود حدود ۲۰ هزار تن فروسیلیس توجیه پذیر است.

*** شناسایی ۴۰ محدوده امیدبخش اکتشاف در آذربایجان غربی

پیرمرادی با اشاره به انجام ۱۶۵۰۰ کیلومتر مربع مطالعات اکتشافی در استان آذربایجان غربی (۱۳ هزار کیلومتر مربع تعیین شده در تفاهم نامه قبلی)، بیان کرد:

این اکتشافات در مناطق تکاب- پیرانشهر، ماکو و زرشوران بوده است که به شناسایی ۴۰ محدوده امیدبخش منجر شده است.

از این تعداد، ۶ محدوده برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در اختیار استان قرار گرفت. همچنین ۱۹ محدوده برای اکتشاف درخواست شد اما به دلیل مسائل مربوط به منابع طبیعی، مجوزی برای صدور پروانه اکتشاف صادر نشد هرچند به نظر می رسد این مهم از طریق قانون ۲۴ مکرر قابل حل است.

به گزارش معدن پرس، مدیر دفتر صنایع معدنی ایمیدرو در پایان، خاطر نشان کرد:

مجری طرح عناصر نادر خاکی مطالعات اولیه در خصوص این عناصر را در منطقه انجام داده است و شواهدی بر وجود عناصر مد نظر وجود نداشته است با اینحال چنانچه اطلاعات تکمیلی در سازمان صمت استان یا سازمان زمین شناسی باشد ایمیدرو آماده است مجدد بررسی و اقدام کنند.
همچنین، مطالعات اکتشافی طرح گوهرسنگ در حال اجراست و نتایج آن تا اسفند ۱۴۰۱ اعلام می شود.

افزون بر این، ایمیدرو در حال تاسیس مرکز گوهرشناسی در منطقه غرب کشور (آذرشهر) است.

انتهای پیام///

منبع
معدن پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید