اخبار برگزیده

کد خبر:116403
پ
سخنگوی گمرک
سخنگوی گمرک:

رشد چشمگیر صادرات انواع محصولات مرتبط با آهن در دولت سیزدهم

سخنگوی گمرک از چشمگیر صادرات نواع محصولات مرتبط با آهن در دولت سیزدهم خبر داد.

سخنگوی گمرک از چشمگیر صادرات نواع محصولات مرتبط با آهن در دولت سیزدهم خبر داد.

 

*** آمار و ارقام صادرات انواع محصولات مرتبط با آهن

 

به گزارش معدن پرس، سیدروح اله لطیفی، در خصوص صادرات انواع محصولات مرتبط با آهن، اظهار کرد:

با رشد تولید و صادرات محصولات مرتبط با آهن از محصول نیمه تمام، انواع میله، شمش و صفحات آهنی یا فولادی در هشت ماه نخست امسال بیش از چهار و نیم میلیارد دلار با بیش از ۲۵ کد تعرفه صادر شد که ۱۴.۵ درصد کل صادرات ۳۱ میلیارد دلاری کشور در این مدت را به خود اختصاص داده است.

 

لازم به ذکر است در کل سال ۹۹، ۱۱ میلیون و ۶۷ هزار و ۹۴ تن انواع محصول مرتبط با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۷۳۵ میلیون و ۷۰۲ هزار و ۲۵۳ دلار صادر شده بود که دو میلیون و ۲۳۰ هزار و ۳۵ تن آن انواع سنگ آهن و مشتقات آن به ارزش ۱۰۵ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۶۸۸ دلار و هشت میلیون و ۸۳۷ هزار و ۵۹ تن آن محصولات مرتبط با آهن و فولاد به ارزش سه میلیارد و ۶۳۰ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۵۶۵ دلار بوده است که کمتر از سه درصد ارزش کالای صادره سنگ آهن و مابقی محصولات نیمه تمام و نهایی بودند.

 

همچنین در هشت ماهه نخست امسال، صادرات محصولات آهنی از کل یکسال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون دلار بیشتر شده است به گونه‌ای که ۳ محصول آهنی در هشت ماهه امسال در لیست ۱۰ قلم نخست کالای صادراتی کشور قرار گرفته است.

 

شایان ذکراست که یک میلیون و ۶۱۲ هزار تن محصولات نیمه تمام از آهن با کدتعرفه ۷۲۰۷۱۲۹۰ به ارزش یک میلیارد و ۱۴۸ میلیون دلار، یک میلیون و ۷۶۲ هزارتن شمش آهن یا فولاد به ارزش یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار با کدتعرفه ۷۲۰۶۱۰۰۰ و یک میلیون و ۲۶۲ هزار تن انواع میله‌های آهنی به ارزش ۸۵۰ میلیون دلار با کدتعرفه ۷۲۱۴۲۰۰۰ در هشت ماه سال جاری صادر شده است.

 

سخنگوی گمرک در ادامه افزود:

این سه محصول به ترتیب در جایگاه چهارم، ششم و دهم کالا‌های صادراتی ایران در هشت ماه نخست قرار گرفتند.

 

*** رشد قابل توجه ارزش صادرات انواع محصولات مرتبط با آهن

 

لطیفی در خصوص رشد ارزش این محصولات نیز تصریح کرد:

محصولات نیمه تمام از آهن، دو درصد وزن و ۳.۷ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده که صادرات این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶۷ درصد در وزن و ۲۲۱ درصد در ارزش رشد داشته است.

انواع شمش آهنی و فولادی نیز ۲.۱ درصد وزن و ۳.۴ درصد ارزش کل صادرات کشور را به خود اختصاص داده و رشد ۴۴ درصدی در وزن و ۱۴۹ درصدی در ارزش داشته است.

 

به گزارش معدن پرس، سخنگوی گمرک در پایان نصریح کرد:

یک و نیم درصد وزن و ۲.۷ درصد ارزش صادرات کشور اختصاص به میله‌های آهنی و فولادی داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۶۲ درصد و از لحاظ ارزش ۱۶۸ درصد رشد داشته است.

 

انتهای پیام///

منبع
معدن پرس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید