اخبار برگزیده

کد خبر:117512
پ
جعفری
در نشست رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو با راهبران شرکت های تابعه این سازمان:

تشریح واگذاری شرکت‌های معدنی دولتی به راهبران به جای خصوصی‌سازی/ مشکلات و درخواست‌های راهبران از بخشنامه‌های خلق‌الساعه تا مشکلات همیشگی گمرک و نقدینگی

در نشست رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو با راهبران شرکت‌های تابعه این سازمان ضمن تشریح واگذاری شرکت‌های معدنی دولتی به راهبران به جای خصوصی‌سازی، مشکلات و درخواست‌های راهبران از مسئولان این حوزه مطرح شد.

در نشست رئیس هیئت عامل سازمان ایمیدرو با راهبران شرکت‌های تابعه این سازمان ضمن تشریح واگذاری شرکت‌های معدنی دولتی به راهبران به جای خصوصی‌سازی، مشکلات و درخواست‌های راهبران از مسئولان این حوزه مطرح شد.

 

*** رئیس هیئت عامل ایمیدرو/ جزئیات نحوه واگذاری شرکت‌های معدنی دولتی به راهبران

 

به گزارش معدن پرس، وجیه الله جعفری در نشست با راهبران شرکت‌های تابعه ایمیدرو، اظهار کرد:

روش واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو به راهبر طبق ماده ۳۵ قانون معادن بوده و در قالب سرمایه گذاری بلندمدت تعریف شده است.

روش اجرا به این صورت بود که به جای اینکه فروش و تملک شرکت توسط سازمان خصوصی سازی، از طریق مزایده در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد و شرکت برنده مبالغی به دولت پرداخت کند.

در روش قراردادی راهبری، تلاش شده هم قانون، هم فرآیند قانونی در واگذاری و هم توسعه آن لحاظ شود.

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه روش واگذاری شرکت‌ها به راهبر در ابتدا با اشکالاتی همراه بود، افزود:

این روش به مرور تکمیل شد، البته برخی نواقص از جمله صدور مجوز وجود دارد که در قالب پیشنهاد‌هایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شده تا در دستورالعمل سرمایه گذاری لحاظ شود و به عنوان یکی از روش‌های شناخته شده در فرآیند واگذاری‌های وزارتخانه قرار گیرد.

این نوع قرارداد‌ها بین دولت و سرمایه گذار منعقد شده و اعتقاد ما بر این است که سرمایه گذار در طول دوره قرارداد، دغدغه و مانعی برای توسعه نداشته باشد.

در این روش سرمایه گذاران ورود یافته، توانمند بوده اند و بسیار کم پیش آمده که اقدام به خلع ید سرمایه گذار یا لغو قرارداد کنیم.

 

*** سود دوجانبه بخش خصوص و دولت در روش جدید واگذاری

 

جعفری با اشاره به اینکه شرکت‌های واگذار شده به راهبر هم سود داشته اند و هم به دولت سود رسانده اند، گفت:

یکی از شرکت‌های واگذار شده به راهبری، سرب نخلک بود که پیش از آن، در حال واگذاری به سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد موزه بود، اما اکنون با بهترین عملکرد توسعه‌ای و ایجاد قابل توجه اشتغال به کار خود ادامه می‌دهد.

پیگیر هستیم در دستورالعمل سرمایه گذاری قرارداد، استخراج و فروش به منزله پروانه بهره برداری تلقی شود، همچنین چنانچه برای اصلاح قرارداد‌ها نیاز به مجوز از نهاد‌های بالادستی باشد، اقدام می‌کنیم.

 

*** اقداماتی برای توسعه اکتشاف

 

رئیس هیئت عامل ایمیدرو در پایان صحبت‌های خود و با اشاره به اینکه در طرح توسعه اکتشاف، پس از شناسایی و پی جویی آنومالی‌های (غیرعادی) متعدد، این واقعیت مشخص شد که امکان حفاری سالانه از حدود ۲۰۰ هزار متر فعلی به ۵۰۰ هزار متر وجود دارد، گفت:

به رغم وجود چنین فرصتی، اما با کمبود ماشین آلات مواجه بودیم، از این رو کنسرسیوم پایا با حضور شرکت‌های بزرگ معدنی را تشکیل دادیم.

حفار تخصصی متناسب با افزایش ظرفیت اکتشاف در کشور فراهم نبود، بنابراین اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی (نظری و عملی) تربیت حفار کردیم.

 

*** راهبر شرکت پتاس خور و بیابانک/ نظیر روش راهبری در واگذاری‌های اصل ۴۴ اتفاق نیفتاده

 

مرتضی عزیزی با بیان اینکه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور نیازمند همه بخش‌های معدنی و صنایع معدنی است، گفت:

با تشکیل انجمن با حضور بهره برداران معادن ایران، می‌توانیم به سوی هم افزایی بیشتر، استفاده از توان تخصصی همدیگر، ارتقای زنجیره تولید و وحدت رویه در تعامل با سازمان‌های حاکمیتی پیش رویم.

روش واگذاری شرکت‌های دولتی به راهبر، طرح مطلوبی بود که از دست اندرکاران آن جای تشکر دارد چرا که این روش موجب افزایش ظرفیت و تولید زنجیره و صیانت از اموال دولتی شده و نظیر آن در واگذاری‌های اصل ۴۴ قانون اساسی اتفاق نیفتاده است.

 

*** راهبر مجتمع سرب نخلک/ افزایش تولید، اشتغال و توسعه نخلک

 

علیرضا صدر با بیان اینکه قبل از واگذاری این شرکت به راهبر در سال ۹۵ برداشت خاک معدن سالانه ۲۰ هزار تن بود و اکنون به ۴۰ هزار تن رسیده است، گفت:

این رقم در سال آینده به یک میلیون تن می‌رسد، تولید کنسانتره نیز از ۲ هزار تن قبل از واگذاری، امسال به ۱۴ هزار تن و سال آینده به ۲۰ هزار تن می‌رسد.

تعداد کارکنان مجموعه از ۱۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر افزایش یافته است. این مجموعه از یک معدن سنتی به معدن مکانیزه با تونل‌های بزرگ ارتقا یافته و سرمایه گذاری بالایی در آن صورت گرفته است. مشکلات زیادی وجود داشت که با حمایت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی رفع شد.

 

*** مدیر موسسه امین/ افزایش تولید بیش از تعهد

 

اسماعیل پناهی با اشاره به اینکه مجموع تولید سالانه مجتمع انگوران از تعهد ۱۰۰ هزار تن به ۱۳۰ هزار تن رسیده است، گفت:

تولید فسفات اسفوردی نیز از ۴۵ هزار تن تعهد به ۶۰ هزار تن افزایش یافت.

واحد تی اس پی در مرحله تست گرم است.

 

*** راهبر شرکت سنگ آهک پیربکران/ افزایش تولید و اشتغال پیربکران

 

رنجبر با بیان این که از سال ۹۹ عهده دار بهره داری از این شرکت هستیم، گفت:

قبل از ورود، تعداد نیروی انسانی ۳۴ نفر بود، اکنون به ۸۹ نفر رسیده است. در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن، تولید ۳۴ درصد (از ۵۷۴ هزار تن به ۷۷۰ هزار تن) افزایش یافت.

میزان تولید ۴ ماهه امسال نیز نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته ۵۳ درصد افزایش یافت.

مشکلات پیش رو با حمایت شرکت تهیه و تولید مرتفع شد، البته هنوز یکسری موانعی وجود دارد که امیدواریم با حمایت ایمیدرو رفع شود.

 

*** راهبر شرکت فروکروم جغتای/ روش جدید واگذاری

 

غلامرضا نخعی با بیان اینکه از مهندس جعفری؛ خالق و مبدع روش واگذاری قرارداد‌های راهبری است، گفت:

نتایج و مزایای این روش واگذاری برای جامعه چندان تبیین نشده و نیازمند مطرح کردن آن است.

متوسط تولید ۱۰ سال این شرکت قبل از واگذاری حدود ۵ هزار تن بود که سال گذشته به ۲۶ هزار تن رسید.

۶۰ درصد این میزان تولید، صادر شد و حدود ۲۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشت همچنین تعداد نیروی انسانی این شرکت از ۱۳۰ نفر در سال ۹۶ به ۴۳۰ نفر رسیده است.

 

*** فعال معدنی/ افزایش ۲ برابری ذخیره معدنی

 

ابراهیم جمیلی با بیان اینکه یکی از روش‌های کاهش تصدی گری دولت، روش واگذاری به راهبر است، گفت:

پس از شروع فعالیت روی معدن زغال سنگ حرارتی کوچکعلی شمالی، با انجام اکتشافات تکمیلی ذخیره آن تا ۲ برابر افزایش یافته و ذخیره مطلوبی حاصل شده است.

برای احداث کارخانه، با شرکت‌های خارجی همکاری نزدیکی داشتیم به طوری که جزو کارخانه‌های نمونه در کشور خواهد شد.

پیشنهاد تشکیل انجمن در بخش معدن و صنایع معدنی می‌تواند همکاری بین بخش‌ها را بیشتر کند و منافع جمع را حفظ کند همچنین رقابت منفی بین شرکت‌ها را کاهش دهد و به تبیین اقدامات سرمایه گذاران در مجلس و مراکز تصمیم سازی دولت کمک کند.

 

*** مدیرعامل شرکت گل گهر/ چالش‌های پیش رو

 

ایمان عتیقی در این جلسه با اشاره به چالش‌های پیش روی شرکت‌های بخش معدن و صنایع معدنی، گفت:

از جمله این چالش ها، مشکل گمرکی و ترخیص کالا، بخشنامه‌های کوتاه مدت صادراتی، امکان کم انجام سرمایه گذاری بانک‌ها به دلیل مشکلات ضمانت نامه و … است.

موضوع بومی سازی قطعات و ماشین آلات را تقویت کنیم و امکان واردات در بخش‌هایی که نمی‌توان بومی سازی کرد، فراهم شود.

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید